Kolor i wzór ponad minimalizm.
Przez ostatnie kilka lat można zauważyć, jak minimalistyczna estetyka wzięła górę nad resztą stylów, jednak nadszedł czas, aby ją podkręcić i ponownie pobawić się kolorem oraz wzorem. Zabawne kolory i odważne nadruki łączy się, aby stworzyć satysfakcjonujące, inspirujące i maksymalizujące produktywność przestrzenie. Nakłada się różne tekstury i bawi się oświetleniem, aby zobaczyć, jak pomieszczenie ożywa. W związku z tym trendem, ważne jest, aby zwracać uwagę na elementy, które się łączą i upewnić się, aby każdy idealnie wkomponowywał się w wystrój wnętrza.
Opcje zrównoważonego wystroju
dodają również elementy autentyczności. Połączenie wpływu na środowisko i społeczeństwo z inspirującym designem odzwierciedla celowe i rzeczywiste podejście projektowe. W dzisiejszych czasach minimalistyczna, całkowicie biała, neutralna estetyka jest postrzegana jako nijaka i trochę nudna. Minimalizm nie musi kojarzyć nam się tylko z pomieszczeniem udekorowanym w jednym, jasnym odcieniu. Życia dodadzą organiczne elementy jak zieleń czy tekstury dorównujące naturze, nie zaburzając przy tym prostoty. Rośliny mogą uwydatnić przestrzeń dzięki swoim głębokim odcieniom i odważnym fakturom. Ponadto włączenie ich do przestrzeni wewnętrznej może poprawić jakość powietrza i zmniejszyć poziom stresu.
Natomiast Według Jade Joyner, głównej projektantki i współzałożycielki Metal + Petal, odcienie ziemi, od czekoladowych brązów po szarobrązowe i kremowe biele, są zarówno subtelne, jak i wyrafinowane. Podobnie sprawa ma się z meblami. Wiele ludzi odchodzi teraz od pomysłu kupienia całego zestawu, aby uzupełnić przestrzeń. Połączenie dwóch różnych części pomaga wprowadzić własny styl i nadal prezentować się funkcjonalnie. Mniej boimy się przestrzegania zasad i jesteśmy bardziej otwarci na podejmowanie bardziej praktycznych i autentycznych decyzji. Przy tak wielkiej palecie urządzeń w przeróżnych kolorach i odcieniach nie ma powodu, aby trzymać się standardowego, nudnego wyglądu.
Kamienie we wnętrzach
Wytrzymały, rustykalny i ekologiczny kamień ma w sobie naturalny urok. Stosowany we wnętrzach nadaje przestrzeniom ponadczasowy i elegancki klimat. Kamienie okazują się uniwersalne i nadają wnętrzom wyrazistą fakturę. „Od eleganckiego włoskiego marmuru, kierunkowego trawertynu, trwałego granitu, praktycznej Koty, półprzezroczystego onyksu i rustykalnego łupka każdy kamień ma swój własny charakterystyczny urok”.
Podczas gdy granit, kwarc i marmur są najczęściej używanymi kamieniami naturalnymi, projektanci wnętrz od lat eksperymentują z odmianami kamienia, takimi jak wapień, cuddapah i steatyt. Kamień jest powszechnie dostępny w przyrodzie i należy do często używany w projektach zielonych budynków, ze względu na jego zróżnicowanie dla środowiska. Nie zawiera żadnych szkodliwych materiałów ani toksyn i może być bezpiecznie stosowany zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Granit, marmur, wapień i trawertyn to tylko niektóre z powszechnie stosowanych kamieni naturalnych do podłóg. Są mocne, trwałe i wymagają minimalnej konserwacji.
Wprowadź do wnętrza trochę natury
Naturalne materiały tworzą przyjazną atmosferę w domu i emanują ziemistym klimatem. Jeśli masz ochotę eksperymentować, mieszaj i dopasowuj kolory i tekstury, aby uzyskać ciekawą estetykę. Wykwalifikowani kamieniarze mogą tworzyć arcydzieła w pracach z intarsjami kamiennymi, używając różnych kolorów granitu lub marmuru. Kamienie takie jak łupek i piaskowiec mogą być użyte jako materiały okładzinowe. Okładzina kamienna nadaje przestrzeni więcej wymiaru i głębi. „W przypadku długotrwałej konserwacji ważne jest, aby po nałożeniu kamienia nałożyć powłokę uszczelniającą, ponieważ czyni to powierzchnię nieprzepuszczalną i chroni ją przed zużyciem. Większość kamieni naturalnych ma pewien poziom porowatości. Ważne więc, aby sprawdzić ten czynnik przy podejmowaniu decyzji o okładzinie dowolnej powierzchni zewnętrznej lub wewnętrznej
Rozważ użycie kamienia naturalnego, takiego jak granit, marmur i na półki i otwarte magazyny. Pływające półki z kamienia są nie tylko funkcjonalne, ale także łatwe w utrzymaniu, dodają również wartości estetycznej przestrzeni. Rzędy kamiennych półek w kuchni tworzą wrażenie przestrzeni i otwartości, czego nie da się osiągnąć przy zamkniętych szafkach. Granit i kwarc są twardymi i nieporowatymi, jednymi z lepszych kamieni naturalnych na blaty. Można je łatwo czyścić i są bardzo trwałe. Kamień może być również użyty do backsplashu. Spróbuj stworzyć mozaikę ścienną z małych kamieni w dwóch różnych kolorach, aby uzyskać niepowtarzalny wygląd. Posiadanie stołu jadalnego z kamiennym blatem może pomóc w stworzeniu ziemistej atmosfery. Można również dodać kolorową płytkę, aby podkreślić stół.
Kamienne rzeźby i lampy ze steatytu mogą być doskonałymi dodatkami
zarówno do salonu, jak i ogrodu. Jeśli kochasz rośliny i masz ogród w swoim domu, możesz stworzyć donice z kamienia. Są one nie tylko trwałe, ale także wodoodporne, co oznacza, że nie będą przeciekać. Kamień Shahabad i Kota można wykorzystać do kształtowania krajobrazu, ponieważ pięknie komponują się z ogrodem. Panele z kamieni półszlachetnych, lub onyks można wykorzystać jako podświetlenie ścian, aby dodać wnętrzu niepowtarzalnego uroku.
Powrót do przeszłości
Mówi się, że meble w stylu vintage powrócą, gdy świat designu zacznie szukać bardziej zrównoważonych opcji dekoracji domu. Każdy z elementów w przestrzeni zaprojektowanej w tym stylu powinien współgrać ze sobą, tworząc aurę elegancji i wdzięku oraz atmosferę spokojnej nostalgii.
Projektowanie i dekorowanie w stylu vintage oznacza uwzględnienie mebli, akcesoriów i palet kolorów z wcześniejszego okresu. Różni on się znacznie w zależności od okresu, na którym się skupiamy. Vintage szczególnie charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno,
w tym malowane i postarzane oraz naturalnych tkanin, czyli len, wełna i bawełna. Często stare lub nowe jednak sztucznie przedstawiające starsze okresy produkty z dodatkiem przekazanym przez naszych dziadków nadadzą temu stylowi staromodny, ale również elegancki i przytulny wygląd.
Podłogi z szerokich desek
Idealnie nadadzą się do domów w stylu vintage. Szersze pokazują więcej słojów drewna i zawierają większą ilość sęków i niedoskonałości. To właśnie te akcenty dodadzą rustykalnego uroku i pomogą uczynić przestrzeń wyjątkową. Można również zaopatrzyć się w kolekcje drewniane, które łączą urok i detale starych podłóg drewnianych ze wszystkimi zaletami nowoczesnych podłóg, zapewniając rustykalne, żywe wnętrze.
Z owym stylem kojarzą nam się również pastelowe odcienie. Paleta kolorów vintage z tego okresu jest miękka i kobieca. Kolory neutralne, takie jak biały, kremowy i beżowy, są często przeplatane delikatnymi szarościami i pastelami, takimi jak błękit oraz blady róż i liliowy. Prostą kolorystykę można uzupełnić wytapetowaną ścianą akcentującą w kwiatowy wzór, aby umocnić chęć ukazania w pomieszczeniu jeszcze więcej stylu retro.
Dzięki modzie nowych, jednak starszych wnętrz bardzo popularne stało się ratowanie poniszczonych, nieużywanych mebli. Niektórzy nawet kuszą się na zastosowanie mebli z widocznymi zniszczeniami, bez konieczności odnowienia. Szafy, szafki nocne i stoliki kawowe z szufladami i rzeźbionymi uchwytami oraz miękkie krzesła i sofy z drewnianymi ramami i zaokrąglonymi, rzeźbionymi nogami są natychmiast rozpoznawalne jako vintage. Duże, drewniane i przeszklone gabloty doskonale nadają się do eksponowania zabytkowych znalezisk, takich jak szkło, sztućce i zastawa stołowa.
Kwiatowe wzory są niezbędne do stworzenia stylu vintage. Może to obejmować tapicerkę, poduszki, a nawet tkaniny z wyblakłymi kwiatowymi wzorami i w miękkiej, bladej, pastelowej palecie kolorów. Możesz również rozważyć połączenie wzorów kwiatowych z innymi roślinami, a nawet ptakami i motylami. Natomiast długie, pełne wdzięku zasłony w starszym stylu, delikatne koronkowe serwetki na szafkach nocnych i komodach, dekoracyjne poduszki i narzuty, pościel wykonana z tkanin w stylu retro oraz dywaniki wykonane z naturalnych materiałów w delikatnych neutralnych odcieniach podkreślą owy klimat.
Wnętrza EKO
Ekologia zajmuje centralne miejsce we wszystkich aspektach domu. Zrównoważone praktyki w wystroju wnętrz pozwalają właścicielom domów na zmniejszenie ich śladu ekologicznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu elementów projektu.
Czym jest zrównoważony rozwój i co oznacza „przyjazny dla środowiska” w aranżacji wnętrz?
Badania opublikowane w International Journal of Sustainable Built Environment wyjaśniły, że projektowanie wnętrz zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (ESID) dotyczy stosowania zasad i strategii estetycznych, które zapewniają korzyści w skali globalnej. Aby proekologiczna
aranżacja wnętrz była możliwa, właściciele domów powinni wiedzieć, jak mogą to osiągnąć we własnych przestrzeniach.
Kiedy ludzie zazwyczaj myślą „zielono”, niekoniecznie zastanawiają się nad przedmiotami w ich domu. Zamiast tego rozważają instalację paneli słonecznych, oszczędzanie wody lub ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Oczywiście są to ważne czynniki zrównoważonego stylu życia, ale inne elementy wystroju również odgrywają istotną rolę w tworzeniu zdrowszej planety. Przede wszystkim najważniejszym okazują się odnawialne materiały. Odzyskane drewno – drewno stodołowe lub zwietrzałe drewno do zielonego budownictwa. Drewniane meble wymagają wycinania żywych drzew, więc nie jest to zrównoważony wybór przy pierwszym użyciu. Jednak odzyskane drewno przetwarza stary materiał, nadając mu nowe, przyjazne dla środowiska życie. Drewniane kominki, fotele bujane i stoliki kawowe to doskonałe rozwiązania. Stanowi również doskonałą opcję na podłogę, zwłaszcza w rustykalnym domu.
Mądrym pomysłem okazuje się wykorzystanie do wnętrz bambusa jako uniwersalnej trawy o wysokim stosunku wytrzymałości do wagi. Ten tropikalny materiał bardzo przypomina drewno i jest również jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie, dzięki czemu można ją wykorzystać w ciągu czterech lat od posadzenia. W przypadku większości gatunków drewna liściastego to 60-70 lat!. Wymaga również bardzo niewielu pestycydów lub nawozów, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym z ekologicznego punktu widzenia.
Wnętrze z recyklingu
Metal z recyklingu, czyli złom metalowy zmniejsza zanieczyszczenie i oszczędza energię. Połysk aluminiowego krzesła z recyklingu nie tylko skutecznie tworzy industrialny design w Twoim domu, ale jest również bardziej zrównoważoną opcją. Meble z metalu i tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu wymagają mniej przetwarzania i mniej zasobów niż meble wykonane z materiałów nieodnawialnych. Dodatkowo metal może być wielokrotnie poddawany recyklingowi bez pogorszenia jego właściwości.
Coraz częściej słyszy się o zastosowaniu bio szkła czyli biodegradowalnej substancji do różnych zastosowań. Jest to wyjątkowa zielona alternatywa dla każdego wnętrza. Służy jako artykuł dekoracyjny, umywalki łazienkowe, blaty i podłogi. Materiał ten jest w całości wykonywany ze szkła pochodzącego z recyklingu, które jest następnie podgrzewane i kompresowane w celu utworzenia płyt o solidnej powierzchni. Natomiast ponowne wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych, na przykład plastiku zmniejsza zanieczyszczenie wody. Dywany wewnętrzne i zewnętrzne mogą być wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu – dając nowe życie materiałom nieulegającym biodegradacji. Popularną formą tego sztucznego materiału pochodzącego z recyklingu okazuje się polietylen o dużej gęstości. Jest on ciężki i gęsty, więc meble wytłaczane lub formowane wtryskowo należą do mocnych i trwałych. Kolory są jednolite w całym materiale, dzięki czemu są bardzo odporne na blaknięcie.
Ostatnim coraz częstszym materiałem ukazującym się we współczesnych wnętrzach okazuje się włókno jutowe
Materiał nadaje pomieszczeniu ziemisty ton na więcej sposobów niż ich wygląd. Mocne, gruboziarniste tworzywo pochodzi z rośliny juty, która szybko rośnie i dzięki temu jest szybko odnawialna. W związku z tym dywany z włókna jutowego są nie tylko trwałe, ale mogą przyczynić się do stworzenia ekologicznego domu. Juta jest również dobrym izolatorem ciepła, więc dywany wykonane z tego niedrogiego włókna należą również do ekonomicznych. Niezależnie od tego którą drogą się pójdzie, należy sprawić, aby przyszłe urządzone wnętrza działały w przestrzeni, zamiast podążać za trendami. Warto jednak zainteresować się powyższymi propozycjami, dodając do pomieszczeń troszeczkę swojego stylu.